Zastosowanie miodu jako środka uspokajającego i wzmacniającego w sytuacjach zwiększonego napięcia nerwowego

Zastosowanie miodu jako środka uspokajającego i wzmacniającego w sytuacjach zwiększonego napięcia nerwowego

Miód stosowany regularnie w codziennej diecie, dzięki zawartości wielu składników o działaniu regulującym i stymulującym, może mieć zastosowanie przy różnorodnych zaburzeniach układu nerwowego.

Szczególnie przydatny jest w zaburzeniach psychogennych, wywołanych przez czynniki zewnętrzne takie jak np. nerwice emocjonalne i  ruchowe czy lęki, a także czynniki wewnętrzne.  Zaburzeniom emocjonalnym towarzysza liczne objawy, takie jak bezsenność, przyspieszenie bicia serca, drżenie rąk, duszność. Uwzględnia się tu również zdenerwowanie jako stan  zwiększonego napięcia nerwowego [1].  Spożycie miodu przyczynia się do poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, wywiera korzystny wpływ na odnowę sił psychicznych.

Uspokajające działanie miodu związane jest z obecnością w nim składników regulujących i stymulujących układ nerwowy. W sytuacji obniżonego zabezpieczenia energetycznego organizmu węglowodany uzupełniają niedobory energetyczne. Energia ta jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego.  Cukry zawarte w miodzie, mowa tu głównie o glukozie, utleniając i detoksykując komórki nerwowe, doprowadzają do zmniejszenia ich napięcia i pobudliwości. Funkcję regulacyjną pełnią zawarte w miodzie witaminy. Witaminy poprawiają metabolizm składników zawartych w pokarmie, przez co komórki i tkanki układu nerwowego są lepiej odżywione. Na uwagę zasługuje znajdująca się w miodzie w ilościach 0,1-3,2 mg/kg witamina B6, której zbyt mała ilość w organizmie doprowadza do rozdrażnienia i nerwowości [1].

Obecność w miodzie jonów sodu i potasu dzięki utrzymaniu równowagi elektrolitowej wpływają również na polepszenie czynności układu nerwowego, a regularne spożywanie miodu działa korzystnie w przypadku jego osłabienia, szczególnie w stanach przemęczenia pracą umysłową, wyczerpania psychicznego, apatii, wycieńczenia czy w histerii [2].

O uspokajającym, nasennym i przeciwdepresyjnym działaniu miodu pisał Carper [3].  Uznał on,  że miód jako produkt węglowodanowy, podobnie jak inne tego typu produkty umożliwia przepływ tryptofanu do tkanki mózgowej,  który to jest półproduktem do produkcji serotoniny. Niedobór serotoniny w organizmie przyczynia się do powstania zaburzeń nastroju, może być również przyczyną bezsenności.

Pyłek kwiatowy z cytryną rozpuszczony w wodzie Pasieka Fujarskich Czaplinek

Miód dzięki swoim zdolnościom uspokajającym, ułatwiającym zasypianie i polepszającym sen znalazł zastosowanie w leczeniu apatii i chorych ze zmęczeniem psychicznym w klinikach w Szwecji i Hiszpanii [4].

Warto stosować miód u osób zdrowych, gdyż zwiększa intensywność pracy umysłowej oraz zabezpiecza organizm przed spadkami nastroju.  Racjonalne stałe podawanie miodu, nie tylko zwiększa odporność, ale także wpływa na lepszy rozwój umysłowy i psychiczny u dzieci [5].

Szukając miodu, który w największym stopniu będzie przyczyniał się do poprawy funkcjonowania układu nerwowego, warto sięgać po miody lipowy, wielokwiatowy  i gryczany. Łagodne uspokajające i rozkurczające działanie miodu lipowego, dają olejki eteryczne w nim zawarte. Aby zwiększyć uspokajającą moc tego miodu, poleca się podawanie go rozpuszczonego w naparze kwiatu lipy. Dodawanie go do innych mieszanek ziołowych, dla osób mających problemy z zasypianiem, w przypadku regularnego stosowania przez dłuższy czas, można  uzyskać działanie uspokajające, rozkurczowe i lekko nasenne. Szczególne działanie wzmacniające i regeneracyjne w stanach wycieńczenia psychicznego i fizycznego wykazywał będzie również miód rzepakowy, ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnych cukrów prostych. Podobne działanie również, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych będzie miał miód akacjowy, stanowiący cenną odżywkę regeneracyjną. Ogólnie  można przyjąć, że miody jasne, wiosenne, są miodami o większej zawartości cukrów prostych. Cenne właściwości zdrowotne posiada miód gryczany, który zawdzięcza je, występującym w nim licznym związkom aktywnym biologicznie, dającym możliwości jego szerokiego zastosowania. Wyraźne korzystne działanie tego miodu odnotowano w przypadku występowania nerwicy wegetatywnej, zwłaszcza  nerwicy serca i żołądka. Kolejnym przykładem miodu ciemnego, o równie uniwersalnych i cennych właściwościach jak miód gryczany jest miód ze spadzi iglastej.  Miód ten, zawiera cenne olejki eteryczne i polecany jest jako odżywka regeneracyjna dla chorych, szczególnie tych z nerwicami serca [6].

  1. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.; Lecznicze działanie miodu w chorobach wewnętrznych, MedPharm Polska, 2010
  2. Kędzia B. :Działanie uspokajające miodu, Pszczelarz Polski 10/2008 nr 144, s.28-29
  3. Carper J. : Żywność. Twój cudowny lek. Wyd. Vesper, Poznań 2008
  4. Ellnain-Wojtaszek M., Produkty pszczele - cenne leki medycyny, wyd. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998,
  5. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Produkty pszczół w medycynie, wyd. Spółdzielnia Pszczelarska "apis", Lublin 1996
  6. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2002

Powiązane produkty


 

Chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i specjalnych akcjach? Chcesz otrzymać specjalny kod zniżkowy na swoje pierwsze zamówienie? Zapisz się do naszego newslettera już dzisiaj – gwarantujemy same słodkie przyjemności!