Domek dla trzmieli - praktyczny zestaw miodów i produktów pszczelich

Domek dla trzmieli - praktyczny zestaw miodów i produktów pszczelich

Natura z reguły sama radzi sobie doskonale, ale w związku z ogromną ingerencją człowieka w jej struktury, coraz częściej potrzebuje naszej pomocy. Wiemy, jak ważne jest, by jej nie niszczyć, a idealnie byłoby gdybyśmy ją wspierali. Warto zacząć od siebie, kierując się zasadą myśl globalnie działaj lokalnie. W Pasiece Fujarskich zawsze staramy się postępować właściwie, gdyż ważne jest dla nas dobro naszej planety.

Aby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymienić pszczoły - nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż ich najbardziej popularny siostry, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele, czasami mylnie nazywane bąkami.

Domek dla trzmieli

Warto zadbać o to, aby nasze najbliższe otoczenie, oferowało sprzyjające warunki do bezpiecznego rozwoju tych owadów. Jeśli dysponujemy wolnym terenem, dobrze będzie pozostawić jego część w formie dzikiego ogrodu lub łąki kwietnej, gdzie latem będzie gwarno jak w ulu. Łąki kwietne to same zalety, gdyż w przeciwieństwie do trawników, są mało wymagające, a przez to łatwe i tanie w utrzymaniu. Nawet gdy mieszkamy w blokach, możemy posadzić odpowiednie rośliny w doniczkach i wystawić je na balkon lub parapet. Taka łąka w donicy to nic trudnego, można łatwo zasadzić ją samodzielnie. Niemałą pomocą dla pszczół i trzmieli będzie też specjalnie przygotowany domek dla owadów, który w czasie jesiennej słoty, zapewni im bezpieczne schronienie.

Domek dla trzmieli od Pasieki Fujarskich

Nasz najnowszy zestaw miodów i produktów pszczelich, które wybierzesz samodzielnie, postanowiliśmy zapakować w coś, co nie tylko ładnie wygląda, ale też ma bardzo praktyczne zastosowanie. Mały drewniany domek, który skrywa w sobie dwa słoiczki słodyczy i zdrowia (do wyboru Miody Drahimskie gryczany, lipowy i wielokwiatowy, pierzga pszczela i pyłek kwiatowy), przygotowaliśmy z myślą o trzmielach, ale to nie znaczy, że nie znajdzie zastosowania w przypadku innych owadów trudniących się zapylaniem roślin. W środku znajdziesz też trochę suchego materiału, który przyda się owadom do budowania wnętrza skrzynki. Pamiętaj, żeby po wypełnieniu hotelu dla pożytecznych owadów, szczelnie przytwierdzić daszek, bo owady nie przepadają za wiatrem i deszczem.

Domki dla trzmieli na pniu - Pasieka Fujarskich Czaplinek

Kilka ciekawostek o trzmielu ziemnym

Wielkie znaczenie małych owadów, czyli wpływ trzmiela ziemnego na pomidory zwyczajne - tak swoje badania zatytułowała Monika Leończyk, która wygrała dzięki nim krajowy etap Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Praktyczne testy wykazały, że trzmiele szczególnie przyciąga kolor niebieski i najchętniej osiedlają się w domkach w tym właśnie kolorze. Pomidory zapylane przez trzmiele, dały plony wyższe o około 30%, a uczestnicy testów degustacyjnych stwierdzili, że właśnie te pomidory smakują im bardziej niż inne.

Gdzie umieścić domek dla trzmieli

Skrzynki dla trzmieli należy umieszczać w mało uczęszczanych, spokojnych miejscach w pobliżu lub bezpośrednim sąsiedztwie uprawianych roślin. Budkę powinno się stawiać na ziemi lub tuż nad nią, w suchym, ciepłym, osłoniętym miejscu, najlepiej od południa. Należy pamiętać, że trzmiele wykorzystują budki jako gniazda lęgowe, a nie miejsca do przezimowania, dlatego rozstawianie ich wcześniej niż pod koniec lutego lub na początku marca (zależnie od warunków termicznych), nie ma praktycznego zastosowania.

Czym wypełnić domek dla pożytecznych owadów

Do wypełnienia skrzynki dla owadów sugerowane są następujące rzeczy: sucha trawa i mech, słoma, suche liście, zamoczona i następnie wysuszona tektura falista. Większość z powyższych propozycji znajdziemy w domu lub wokół niego, warto także wybrać się na spacer do parku lub lasu (od dzisiaj pomimo nadal szalejącej pandemii koronawirusa, możemy zrobić to bez obaw o mandat). Zróżnicowane wypełnienie przyciągnie do hotelu więcej owadów.

Powiązane produkty


 

Chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i jako pierwszy otrzymywać informacje o promocjach i specjalnych akcjach? Chcesz otrzymać specjalny kod zniżkowy na swoje pierwsze zamówienie? Zapisz się do naszego newslettera już dzisiaj – gwarantujemy same słodkie przyjemności!